„Skłonność do nieuczestniczenia w pełni w codzienności ma
wiele konsekwencji i może skutkować tym, że przegapimy możliwość realizacji
naszego pełnego potencjału. Brak uważności to marnowanie czasu jaki mamy.”
Stephen McKenzie i Craig Hassed
Uważność nie jest nową koncepcją. Prawie na pewno każda osoba na świecie praktykowała uważność intuicyjnie na pewnym etapie swojego życia. Mówi się nawet, że wszyscy rodzimy się naturalnie uważni, a dzieci są przez wielu (w tym praktyków medytacji!) uznawane są najlepszych nauczycieli uważności.
Lubię opowiadać o uważności, że to utracona zdolność, robienia jednej rzeczy na raz, z samym sobą. Uważność najprościej opisać jako sztukę świadomego kierowania uwagi na bieżącą chwilę i przyjmowania tego momentu takiego jaki jest: przyjemnego, neutralnego lub nieprzyjemnego. To umiejętność obejmowania uwagą bieżącego momentu w pełni, niezależnie od tego co składa się na tę pełnię: radość, wdzięczność i lekkość czy też smutek, złość i lęk.
Ważnym komponentem uważności jest nieosądzająca, niekrytykująca, życzliwa i cierpliwa postawa wobec tego co się wydarza i jest piękną, chociaż czasami może być katastroficzną, pełnią bieżącego momentu.
Nieco bardziej technicznie, można ująć uważność jako „trening uważności”. Tak, wszystko się zgadza, można ją trenować, po wcześniejszym przypomnieniu sobie jak to się robi. Tego można się, jeszcze raz w swoim życiu, nauczyć.
Uważność można rozwijać i trenować poprzez medytację. Medytacja wiąże się z treningiem umysłu, poprawiającym naszą zdolność do regulowania uwagi, dzięki czemu nie absorbuje jej to, co nas unieszczęśliwia.
Obecnie najpopularniejszym i najlepiej przebadanym klinicznie treningiem rozwoju uważności na świecie jest program MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction czyli kurs redukcji stresu w oparciu o uważność). Został on stworzony w 1979 roku przez neurobiologa dr Jona Kabat-Zinna i jego współpracowników z Uniwersytetu Medycznego w Massachusetts.
MBSR to szczegóły, certyfikowany i wykorzystywany na cały świecie trening uważności, który uczy medytacji mindfulness, przeprowadza przez najważniejsze obszary życia i uczy jak skutecznie i trwale wykorzystywać uważność w codziennym życiu.
Ważnym aspektem trenowania uważności jest powtarzalność oraz łagodna determinacja. Bez tego, jak po zaprzestaniu każdego treningu i jak każdy niećwiczony mięsień, uważność zwiotczeje.
Program MBSR (kurs redukcji stresu w oparciu o uważność) jest obecnie najpopularniejszym i najlepiej przebadanym klinicznie treningiem rozwoju uważności na świecie. Sprawdź jak wygląda struktura kursu, terminy, proces rejestracji oraz co piszą o tym procesie jego absolwenci. Ten proces odbędzie się stacjonarnie w Warszawie.
Program MBSR (kurs redukcji stresu w oparciu o uważność) jest obecnie najpopularniejszym i najlepiej przebadanym klinicznie treningiem rozwoju uważności na świecie. Sprawdź jak wygląda struktura kursu, terminy, proces rejestracji oraz co piszą o tym procesie jego absolwenci. Ten proces odbędzie się stacjonarnie w Warszawie.
Program MBSR (kurs redukcji stresu w oparciu o uważność) jest obecnie najpopularniejszym i najlepiej przebadanym klinicznie treningiem rozwoju uważności na świecie. Sprawdź jak wygląda struktura kursu, terminy, proces rejestracji oraz co piszą o tym procesie jego absolwenci. Ten proces odbędzie się zdalnie przez zoom.